Dlouho zanedbávaná, opomíjená a utajovaná nádhera začíná opět zářit jako démant uprostřed chmelnic na Žatecku. Kdo má rád film Starci na chmelu, tomu to okolí hodně připomene.

Od tvrze po rokoko

Na návrší stávala kdysi tvrz Kaplířů ze Sulevic. Po mnoha peripetiích vyhořelý objekt v roce 1681 kupuje Jan Jiří Kulhánek, měšťan ze Žatce, později povýšený do šlechtického stavu s predikátem z Klaudensteina. Zámek nechá vystavět ve stylu vrcholného baroka.

Ve  2. polovině 18. století Stekník přestavuje vnuk Jan František rokokově. Držel ho do roku 1760, v roce 1772 získal hraběcí titul a roku 1775 posílil svůj stav sňatkem spojením s hrabaty z Hohenembsů. Další majitel byl až do roku 1892 rytíř Antonín Josef Korba z Weidenheimu.

Prodán a rozkulačen

Posledním majitelem byl do prosince 1949 švýcarský konzul Gérold Déteindre.  Velkostatek Stekník (včetně zámku a mobiliáře) československá vláda vykoupila v rámci tzv. Náhradové dohody uzavřené mezi Švýcarskou Konfederací. Mobiliář byl „znárodněn“ místními, o řadě ukradených věcí se ví.

Pozemky statku se rozparcelovaly, do zámku se nastěhoval nejprve Výzkumný ústav chmelařský v Žatci. Poté Národní galerie Praha, která zde umístila depozitář obrazů. Nyní je ve správě Národního památkového ústavu.

Na Stekníku probíhají stále úpravy a rekonstrukční práce, přesto je zájem o návštěvu velký i díky agilní kastelánce Janě Zajíčkové.

Kastelánce by se na ostrově u Žatce líbilo

„Sezóna 2016 byla skvělá, Stekník navštívilo 12 480 návštěvníků,“ pochvaluje si kastelánka.

„Reklamou bylo pro zámek i odvysílání štědrovečerní pohádky Slíbená princezna. Pohádka se natáčela v květnu 2016, objevila se v ní celá řada známých herců, Jitka Čvančarová, Martin Stránský, Jan Dolanský, Jan Cina, Marta Dancingerová, Ondrej Kovaľ, a spousta dalších. Zámek se pro potřeby pohádky proměnil v ostrovní království. Ta proměna mu velice slušela, představa, že bychom místo chmelnic byli obklopeni mořem, se mi líbila.“

Stekník se veřejnosti letos otevře o něco později, a to 1. května, kvůli stavebním úpravám. V interiérech se opravuje a probíhají přípravy.

Nejdříve pootevřou

„Cílem obnovy interiérů, které právě začaly a budou probíhat restaurování až do konce roku 2018, bude zpřístupnění západního křídla a vytvoření návštěvnické trasy prezentující zámek za posledních majitelů. Součástí trasy, kterou návštěvníci uvidí ale až v sezóně 2019, budou čtyři obytné prostory, dva velké reprezentační sály tzv. taneční sál a sala terrena,“ přiblížila kastelánka zámku Jana Zajíčková.

Návštěvníci se však nemusí obávat, zámek bude i letos přístupný. Zahrady a kaple se návštěvníkům otevřou již prvního dubna.