Rakousko 9. - 13. 9. 2018

CK TRIP Jablonec nad Nisou

Pražská 17, 466 01 Jablonec nad Nisou, 

tel.: 483 314 298, 483 312 276

IČO: 28445759
DIČ: CZ28445759

 Heidi
V pensionu Heidi (Rakousko) se nápoje kupují za české koruny, snídaně i večeře s obsluhou, od snídaně si každý může vzít sebou na výlet co mu zbyde, možnost i dokoupit svačinu. Eura pouze na osobní spotřebu, do vyšších poloh vyjedeme autobusem, bez použití lanovky. Průvodce bude od CK, ranní odjezd z Ltm bude upřesněn. Popis výletu je v menu vlevo.

Popis výletu zasláný dne 15. 8. 2018:

Barevný podzim v Alpách - nejkrásnější túry v srdci Salcburska:

Ubytování: penzion Heidi, St.Martin, GPS: 47.466802, 13.381557

Program:

Pozn.: Večer dle přání relaxace v lázních Therme Amadé v Altenmarktu.

1.den: Pasov

Přesun busem přes Pasov do St. Martina, do místa ubytování.

V Pasově návštěva památek.

Info:

Pasov (německy Passau, latinsky Castra Batavia) je město v Německu. Nachází se na jihovýchodě spolkové země Bavorsko na soutoku tří řek (Dunaj, Inn a Ilz), těsně u hranice s Rakouskem a zhruba 60 km jižně od hranice s Českou republikou. Ve městě žije okolo 50 000 obyvatel. Pasov má postavení městského okresu (Kreisfreie Stadt) a zároveň je správním střediskem stejnojmenného zemského okresu (Landkreis).

Pasov je známý jako město tří řek. Stékají se zde Dunaj, Inn a Ilz. Přestože Inn, který zde tvoří hranici mezi Německem a Rakouskem, je z nich nejmohutnější, Dunaj je delší, a proto se Inn považuje za jeho přítok. Staré centrum města leží na výběžku mezi soutokem Innu a Dunaje, nové čtvrti za řekami na přilehlých kopcích. Díky svojí malebnosti a barokní architektuře (dóm sv. Štěpána, staré město) je navštěvován hojně turisty.

2. den: Pod Bischofsmütze

Naším autobusem do horského letoviska Filzmoos a mýtní silničkou ke staletým horským salaším Hofalmen (1295m n.m.).

Výstup k jezírku Almsee (10 min).

Zpět k chatě Unterhofalm, kde doprava přes potok a serpentinami v kosodřevině po trase Wastl-Leckner-Steig č.612 k nejvyhlášenější horolezecké chatě na úpatí Dachteinu - Hofpürglhütte (1705m n.m., asi 1:15h)

Zpět po stejné trase, nebo delší trasu (asi o necelé 2 hod) po Dachstein Rundwanderweg č.601/617zapomenutelnými scenériemi na křižovatku cest (1:30h), kde doprava podél potoka a potom prudkým sestupem k Almsee a Hofalmen na parkoviště k BUSu (celkem cca 4 - 6 h).

Info:

Bischofsmütze (2458 m) je nejvyšší hora hřebene Gosaukamm, který samostatně vybíhá z masivu Dachstein. Vypíná se ve spolkové zemi Salcbursko nad městem Filzmoos. Nejlépe je dostupná od horské chaty Hofpürglhütte.                                                         
Dvouvrcholová osamělá hora Bischofsmütze (Biskupská čapka nebo Mitra) byla ve starších publikacích označována jako Čertovy rohy.                                                                            
Hora je pro horolezce velice atraktivní. Je dostupná pouze horolezeckou technikou. Prvovýstup vykonali Johann Anhäusler a Johann Steiner 28. června 1879 cestou Mützenschlucht (Jižní strž) obtížnosti 3 UIAA.                                                                                                         
Vrcholové partie nejsou stabilní. V roce 1999 a 2001 byla pozorována velká řícení skal, která následovala po masivním řícení 22. září 1993, kdy se samovolně zřítil dvě stě metrů vysoký skalní pilíř. Dříve vedlo na Bischofsmütze přibližně třicet horolezeckých cest, zřícené stěny a pilíře zredukovaly tento počet na polovinu.

3.den: Salzburg

Autobusem do Salcburku, kde procházka po památkách

Info:

Salzburg (česky Salcburk, dříve též Solnohrad Salzburk,  dříve česky též Salcpurk) je statutární město, hlavní město rakouské spolkové země Salzbursko a centrum okresu Salzburg-venkov. Leží na řece Salzach ve výšce 425 m n. m. nedaleko hranic s Německem.

Staré město Salzburské (historické jádro města) bylo v roce 1996 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Se svými necelými 150 000 obyvateli (2012) je Salzburg po Vídni, Štýrském Hradci a Linci čtvrtým největším městem Rakouska. V Salcburské aglomeraci žije přibližně 210 000 lidí. Spádová oblast Salzburgu dosahuje až přes hranice s Německem do sousedního jihovýchodního Horního Bavorska. Město je zváno též Mozartovým městem, neboť se zde narodil slavný skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Slavné historické stavby: Klášter svatého Petra (Stift Sankt Peter) nás vrací zpět do dob prvního biskupa Ruperta. Na místě prvního opatství, které vzniklo okolo r. 1000, byl roku 1147 vysvěcen dnešní klášterní kostel. Stavba Hohensalcburské pevnosti byla zahájena v časech boje o investituru roku 1077 a je do dnešních dnů velmi dobře zachována, neboť byla jen jednou, neúspěšně, obléhána. Františkánský kostel (Franziskanerkirche) byl vybudován v polovině 8. stol. a k hlavní kostelní lodi v románském slohu byl přistavěn gotický ozvučný kúr a věnec barokních kaplí. Katedrála sv. Ruperta a Virgila, na jejímž místě stála původně od roku 774 románská bazilika, byla přestavěna naposledy v roce 1611 a tím bylo přineseno baroko na sever od Alp. V Obilné ulici, jež hrála už dříve důležitou roli pro obchod, stojí rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta.

4.den:  Postalm

Autobusem mýtní silnicí na Postalm a pěší výhlídkový okruh Strobelhütte – Wiesleralmhütten – příp. Wiesslerhorn (1605 m.n.m.), zpět k autobusu

Info:
Salzburgská Postalm je největší souvislou horskou pastvinou Rakouska a druhou největší v Evropě! Tato oblast byla až do období před 300 lety jedním obrovským lesním územím. Tenkrát totiž, když lesní porosty v údolích ubývaly v důsledku velké spotřeby výdřevy v solivarech v Salzkammergut, se začalo se získáváním dřeva na Postalmu. Horští sedláci z Abtenau, omezeni v hospodaření na statcích a lukách ve vysokých polohách, využívali nově získané pastviny, a oblast Postalmu nebyla už nikdy více zalesněna. V důsledku toho se Postalm stala největší oblastí horských pastvin v Rakousku. Na ní bylo zaměstnáno až 100 osob v salašnictví jako ošetřovatelé pastvin a ovčáci.

Když byl Bad Ischl ještě letní rezidencí rakouského císaře, existovalo tam také významné poštovní místo s mnoha poštovními kočáry a velkým počtem koní. V létě byla přiváděna část poštovních koní na pastvinu, aby se zotavila a tak vznikl název „Postalm“ (Poštovní pastvina)! Dnes se označuje celá oblast, která v sobě zahrnuje mnoho pastvin jako Lienbachalm, Einbergalm, Wiesleralm, Thoralm, Pitschenbergalm… atd, společně jako "Postyalm"„Postalm“.                                                        
Od 50. let silně klesalo obhospodařování pastvin. Ale zřízení silnic s mýtem, v roce 1970 ze strany Strobleru a v roce 1987 ze strany Abtenaueru, pomohlo zabránit opouštění pastvinářství. Dnes jsou pastviny, tak jako dříve, obhospodařovány a ročně se na nich nachází letní pastva až pro 2000 hovězího dobytka, koňů a ovcí. Horské si
lnice a hostince jsou citlivě začleněny do krajiny a tak zapadají na Postalmu velice dobře do přírody. Zároveň se staly atraktivní součástí rekreace.

5.den:  Výlet na Rossbrand

Naším autobusem na Rossbrand, na nejvyhlídkovější kopec Salcburska.

Pěší výlet po hřebeni po značené trase Salzburger Almenweg z parkoviště na horskou chatu Radstädter Hütte (1770m n.m., občerstvení)

Info: 
Hora Rossbrand (1768 m), je jedna z nejkrásnějších vyhlídkových hor východních Alp, jelikož nabízí 360° panoramatický výhled na téměř 150 vrcholků Alp. Od Dachsteinu na severu vidíte Tennengebirge, Hagengebirge a Grossglockner a směrem k Radstadtu zase Schladming Tauern. O původu přírodní krajiny a dalších zajímavých tématech informují panoramatické desky, které jsou umístěné na vrcholu a vytváří kruh okolo vrcholového kříže. U vrcholu se nachází i horská chata Radstädter Hütte, která nabízí regionální tradiční kuchyni.


Cena zájezdu s CK Trip - 5.350,-  (4x polopenze, 4x ubytování, doprava, průvodce) 

Seznam přihlášených:

Beránek

Beránková

Beranová

Czoková

Černá A.

Černá E.

Červinka

Červinková

Ditrichová

Dupalová

Dvořák

Dvořáková

Halíková J.

Horká

Horký

Jindřich

Jindřichová

Jirásek

Krob

Koudelná

Křížová

Moszicová

Peterka

Pilnajová

Popková

Suchá

Šafránková

Štěpánek H.

Šuryová

Tichý

Trsková

Tuháček

Ulmanová

Vacková

Veselovská

Vinšová

Vocásková

Vondrysová

Vraná

Wünschová

Zika

Ziková

Zichová